Kary są jeszcze wciąż najpopularniejszym środkiem wychowawczym. Na szczęście coraz częściej odchodzi się już od kar fizycznych. Widzę też coraz częściej, że rodzice nie chcą stosować kar i są w tym konsekwencji. Do czasu, gdy dzieci kończą jakieś 2-3 lata. Wtedy wracają do dobrze sobie znanych kar, bo – „kary działają”.
To, że taka kara działa polega na tym, że dziecko faktycznie robi to, czego rodzic od niego oczekuje. Ubiera się z prędkością błyskawicy, myje zęby, przeprasza, że kopnęło brata, schodzi z parapetu, odkłada flamaster, którym zamierzało się na nasz stolik kawowy, przestaje krzyczeć o zabawkę w sklepie. Sytuacji, w których wykorzystanie kary ułatwia życie rodzicowi, można by mnożyć.
Kary działają też w sposób, którego wcale nie oczekujemy.
Okazuje się, że w długim okresie, działanie kar nie jest już takie oczywiste. Na tu i teraz, owszem, zachowanie czasem się zmieni. Natomiast po krótszym lub po dłuższym czasie, pojawią się konsekwencje, z którymi będziemy musieli się zmierzyć my lub nasze dzieci.
Kary wpływają na relacje pomiędzy dziećmi i rodzicami
Nakładając karę, rodzic osądza winnego i egzekwuje karę. Często nawet bez wysłuchania oskarżonego. Rodzic widzi jakieś wycinek historii, dokłada do tego swoją interpretację i decyduje o zastosowaniu kary. To zdecydowanie buduje dystans miedzy nami, a dziećmi. A nawet powodować, że dzieci się nas boją.
Kary powodują rozdźwięk między rodzeństwem
Kiedy każemy dziecko, za cos co się dzieje w relacji miedzy dziećmi, powodujemy, że przenoszą te nieprzyjemne uczucia związane z karą i poczucie niesprawiedliwości na tą relację. I znowu, często widzimy jakiś wycinek, tego co się wydarzyło, interpretujemy i każemy, tego, kto według nas zawinił. A tymczasem, możliwe, że np. dziecko odpowiedziało na zaczepkę brata w taki sposób.
Kary uczą kombinowania
Może uznasz, że to dobrze, bo dziecko będzie sobie radziło w życiu. Pytanie czy na pewno tego chcesz aby Twój 16latek radził sobie w ten sposób z Tobą 😊 Dzieci szybko uczą się tego co im się opłaca, a co nie. Uczą się też tego jak obchodzić system kar, zrzucić winę na kogoś innego (patrz wyżej) albo ukrywają prawdę by nie otrzymać kary.
Kara uczy wykorzystywania swojej władzy
To my jako rodzice uczymy dzieci sposobów radzenia sobie w społeczeństwie, komunikowania się, rozwiazywania konfliktów. Jeśli nauczymy dziecko, że świat działa w taki sposób, ze wygrywa ten, kto ma władze, będzie ono przenosiło ten sposób działania na sytuacje, w których to ono poczuje, ze ma więcej siły niż koledzy. Oraz na takie, w których łatwo ulega, silniejszym kolegom czy koleżankom.
1 Comments
Super, że zestawiłaś te wszystkie negatywne skutki kar. Dobrze przeczytać o nich wszystkich w jednym miejscu, bo wtedy wrażenie jest mocniejsze. Osobiście od kilku lat staram się unikać kar. Raczej pokazuję zależności i konsekwencje. Nie jest to łatwe i szybkie, ale widzę pozytywne efekty.