Porozumienie
W Porozumieniu bez Przemocy chodzi o… porozumienie. Czyli o takie prawdziwe zobaczenie tego, co jest ważne dla mnie i dla innych, zrozumienie dlaczego to coś jest ważne. I tego się nie da tak łatwo odzobaczyć 😊 Kiedy dojdziemy do tego miejsca, po prostu chcemy wziąć również tą drugą stronę pod uwagę.
Z własnej woli
To jest jedno z podstawowych założeń NVC: Ludzie chętnie przyczyniają się do dobra innych,
… o ile robią to z własnej woli. Kiedy wynika to właśnie z tego zrozumienia, dlaczego to jest dla tej osoby ważne i mogę zdecydować, że chcę i, w jaki sposób chcę ją wesprzeć.
Działanie dla potrzeb
To zrozumienie sięga nawet głębiej. W NVC staramy się spojrzeć poza czyjeś zachowanie, nawet takie które nas rani, zakładając, że każde działanie jest próbą zaspokojenia potrzeb i, że ludzie nie działają przeciwko nam, ale ku zaspokojeniu swoich potrzeb (to kolejne dwa założenia NVC).
Zdaje sobie sprawę, że to dosyć trudne, aby za każdym działaniem drugiej osoby widzieć jego potrzeby. Jednak dopiero wtedy możliwa jest w pełni bezprzemocowa reakcja na to, co ta osoba robi, a co w jakiś sposób nas dotyka.
Mamy wybór
Kiedy mąż otwiera wszystkie szafki w kuchni i rzuca, nie patrząc w moją stronę: „Gdzie znowu podziałaś solniczkę?” Mogę w tej sytuacji wybrać wiele reakcji. Np. taką, że zacznę krzyczeć, ze o co mu chodzi, sam używał solniczki i nie odłożył na miejsce. A mogę zobaczyć jego frustrację i potrzebę łatwości i odpowiedzieć, że stoi na stole.
Myśli
Jednak po takim komunikacie może być nam trudno przejść do tak prostej odpowiedzi. Dzieje się tak dlatego, że jesteśmy nauczeni myślenia w sposób, który powoduje, że doszukujemy się ocen, braku akceptacji, obwiniania. Czyli NVC to nie tylko sam sposób w jaki mówimy, ale też to w jaki sposób myślimy. O sobie, o różnych osobach, o znaczeniu słów, o wzajemnej relacji.
Siła
Z kolei ta wzajemna relacja odzwierciedla się w takim aspekcie jakim jest użycie władzy. Kto jest w danej relacji silniejszy, kto słabszy, komu co wolno, a czego nie wolno. I co ja słyszę jako ten słabszy i jak mówię i co robię, gdy mam poczucie, że jestem silniejsza.